BLUECROP (Vaccinium corymbosum)

05.06.2012 14:07

Popis odrůdy

Nejrozšířenější odrůda borůvky. Po celém světě zaujímá téměř 50% veškeré výsadby borůvek. Jinými slovy, kdo nemá zasazenou odrůdu Bluecrop, jako by žádné jiné neměl. Všechny ostatní odrůdy se s ní srovnávají. Vznikla křížením odrůd GM-37 (Jersey x Pioneer) a CU-5 (Stanley x June) v roce 1941, nicméně na veřejnost se dostala až v roce 1952. Je sestřenicí odrůdy Blueray. Bluecrop je středně raná odrůda což znamená, že dozrává na konci července. Důvodů k její největší popularitě je hned několik. Je jednou z nejméně náročných, velmi plodná, někdy až moc, proto je potřeba ji prořezávat, aby nepřeplozovala a nevyčerpávala se. Netrpí na choroby, pouze ve skleníku, nebo v teplých a vlhkých oblastech je náchylná na Anthracnose (plísňové onemocnění způsobené viry Colletotrichum nebo Gloeosporium).
Plody má velmi chutné a hlavně dosti tvrdé, což umožňuje delší dobu přechovávat borůvky v čerstvém stavu a převážet je. Předností je dále velká vytrvalost před mrazem (vydrží až -34°C) a nevadí ji ani přílišná sucha. Roste i tam, kde se jiným odrůdám borůvkám nedaří. Pěstují ji nejen amatéři, ale hlavně je ve velkém vysazovaná na plantážích nejen v USA, ale také v Evropě. Sklízí se ručně i mechanicky. Odborníci uvádí, že nejlépe ji je v prostředí, kde má odpočinek alespoň 160 dní v zimním období, kde teplota nebývá nižší než -6°C.
Přestože jsou borůvky samosprašné, pro vyšší produkci vyžadují odlišnou odrůdu do vzdálenosti 50 metrů. Pro Bluecrop se nejlépe hodí Blueray, anebo Berkeley, protože dozrávají v podobnou dobu. Zajistěte ji lehkou hlinitopísčitou, humózní a kyselou půdu kolem 4,5 pH. Doporučujeme vyhloubit cca40 cm hluboký záhon, který doplňte na každou sazenici kolem 100 litrů rašeliny. V jílovitých těžkých půdách je potřeba kvalitní drenáž. Rostliny vyžadují plné oslunění, alespoň osm hodin denně a dostatečné zásobení vláhou, nejlépe dešťovou vodou, abychom nezvyšovali pH půdy. Navrch ji pořádně zamulčujte drcenou kůrou z jehličnatých stromů, popř. odleželými pilinami z jehličnatých stromů, čímž ji zajistíte stálý přísun kyselosti a zabráníte plevelům, aby ji odebírali vláhu. Pokud budete vysazovat více sazenic, dopřejte jim mezi sebou prostor 80 až 100cm.
Nezapomínejme rostliny na jaře prosvětlovat řezem. Odstraňte přibližně 1/3 výhonů, především starších a slabých či poškozené větví. Při správném řezu, zálivce a přihnojování musí být roční přírůstek nových výhonů 30-40 cm a nové výmladkové výhony z báze keře dosahují délky až 120 cm. V opačném případě je třeba doplnit rašelinu a zlepšit celkovou péči o rostliny. Bez problémů roste a plodí až 30 let.

Keř

Bluecrop roste dosti hustě ale rozložitě. Průměrně kolem 160 cm do výšky, ve vhodném prostředí do 200cm. Nebývá širší než 140cm. Větve rovnější, které se pod tíhou plodů ohýbají, je dobré je podpírat pokud máme jen pár sazenic. Listy jsou typické pro Bluecrop, středně velké, tmavě zelené, blýskavé. Tvar mají podlouhlý. Kvítky jsou zvonkovité, bělavě zelené. Rostou v převislých hroznech. Na podzim se keř vybarví do purpurové, či oranžově červené barvy. V zahradách se vysazuje se i z důvodů okrasných a oddělující hranice pozemků.

Plody

Atraktivní plody pokryté jasně modrým popraškem, intenzivním voskovým nádechem. Tvrdší šlupička a tvar dosti kulatý, někdy mírně zploštělý. Plody jsou stejně veliké. Dužina nazelenalá, pevná, středně aromatická s chutí plnou, vínově nasládlou. Vadou někdy bývá přílišná plodivost, což způsobuje zdrobňování plodů. Z toho důvodu ji po čtvrtém roce pravidelně prořezáváme. Plně plodí v šesti létech. Lehce se sklízí, neboť ovoce je ve volnějším velkém trsu. Jizvička po odtržení je malá. Velmi výjimečně při dlouhotrvajících deštích některé plody praskají. Jak jsme výše zmiňovali, je to velmi plodná odrůda, která vám ročně zajistí 4 až 9kg plodů z jednoho keře. Sklízí se po dobu téměř jednoho měsíce. Velikostí plodů se řadí ke středně velikým, protože v měřítku připadá přibližně 65ks na 0,25l. Radíme ponechat borůvky po zbarvení do modra ještě 3-5 dní na keři a odměnou vám bude mnohem výraznější, sladší chuť. Nicméně pozor na příliš dlouhé setrvání plodů na keři, protože mají tendence sami opadávat.