HAMANOVA ŠVESTKA

18.05.2012 14:08

Původ: Odrůda švestky českého původu. Vznikla jako náhodný semenáč v Újezdě u Lázní Bělohradu na počátku 20. století.
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruna je široce kulovitá, pozdeji spíše rozložitá , středně hustá. Plodonosný obrost na větvích je bohatý. Stromy kvetou středně pozdně a jsou samosprašné.
Vlastnosti plodu: Je střední velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje kolem 20 g). Tvar je protáhlý, typicky švestkovitý, horní cást plodu je tupě zakončena. Slupka je tužší, fialově až tmavě modrá se světle modrým ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je zelenožlutá až žlutá, pevná, středně šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, velmi dobrá. Pecka je menší, protáhlá. Odlučitelnost dužniny od pecky je velmi dobrá.
Plodnost: Je středně raná, pravidelná a dosti vysoká.
Odolnost: Odrůda je středně citlivá vůči šarce. Vůči této virové chorobě je však odolnejší než běžné klony Domácí švestky. Odolnost proti moniliové hnilobě plodu je střední.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na myrobalánu.
Doba zrání: Sklízí se koncem srpna nebo začátkem září asi týden před Domácí švestkou.
Celkové zhodnocení: Jedná se o kvalitní odrůdu typu pravé švestky. Plody mají univerzální použití. Je vhodná pro pěstování na zahrádkách především z důvodu slabšího růstu stromu a vetší vhodnosti do méně příznivých klimatických podmínek. Významná je také skutečnost, že méně trpí šarkou bežné klony Domácí švestky. Přesto je nutno vysazovat jen spolehlivě bezvirozní materiál. Nemůže být vysazována do blízkosti stromu napadených šarkou.