PATRIOT (Vaccinium corymbosum)

05.06.2012 18:21

Popis odrůdy
 
Důvodem pro vznik Patriotu byla neustálá poptávka zahrádkářů po velmi odolné, mrazuvzdorné odrůdě s vysokou plodností a přesto nenáročné borůvce. Toho šlechtitelé dosáhli křížením odrůdy borůvky vysoké Dixi s nízkou formou borůvky vyšlechtěnou ve státě Michigan pod názvem Mich LB1 a ještě s další odrůdou borůvky vysoké jménem Earliblue. Patriot se dostal na svět v roce 1976.
Patří k rané až středně rané borůvce protože dozrává na konci července.
Je z nejméně náročných na pěstování. Jako jedna z mála vydrží i horší, těžší a podmáčené půdy. Velmi adaptabilní a mrazům odolná, vydrží více jak -35°C. Předností také bývá, že dozrává hromadněji a lze ji sklidit během dvou sběrů. Kromě bohaté úrody, v nejlepších podmínkách lze sklidit až 9kg z jednoho keře, se vám na jaře odvděčí dlouhým kvetením. Dále je odolná na choroby včetně kořenové hniloby způsobené virem Phytophthora cinnamomi.
Abychom však byli úplní, musíme zmínit i nedostatky oproti jiným odrůdám. Tak např. se řadí v Evropě ke třem nejvíce náchylným na jarní mrazíky. Proto pokud máte jeden, či pár keříků určitě je na noc při očekávaných májových mrazech přikryjte třeba bílou netkanou textilií.
Když v čase zrání hodně prší tak jsou pak plody vodnaté chuti a načervenalé, ztrácí svůj poprašek, což je činí méně atraktivní. Za přílišného horka zase plody měknou.
Díky svému nízkému vzrůstu a nenáročným podmínkám je dosti rozšířenou odrůdou na pěstování v květináčích na terasách či balkónech. Dopřejte ji však alespoň 30-40 litrový květináč, který je spíše širší, než hlubší. Kořenový systém borůvek je mělký, kořeny většinou nejdou do hloubky více než 30-40cm, rostou spíše do šířky.
Patriot, stejně jako každá severní odrůda borůvky vyžaduje alespoň 60 dní odpočinku při teplotách pod 7 °C. Přestože je velmi odolnou odrůdou, nezapomínejme ji na jaře dodat živiny v podobě nejrůznějších hnojiv, aby měla z čeho růst a plodit. V USA na borůvkových farmách často používají přírodní hnojivo z bavlníkového extrahovaného šrotu, který je výborným zdrojem fosforu, uhličitanu draselného, dusíku a dalších složek, které se postupně rozkládají. U nás lze nalézt výběr hnojiv určených přímo na borůvky. Důležitými prvky jsou vždy dusík, fosfor a draslík (NPK). V žádném případě hnojiva obsahující vápník.
Při dobré péči roste a plodí až 30 let.

Keř

Jeho nižší vzrůst potvrzuje geny nízké odrůdy, protože jako vzrostlý keř nepřesahuje výšku 1,3 metru, ale i přesto roste silně, otevřeně.
Roste pomaleji, než ostatní odrůdy. Je potřeba jej značně protínat.
Na jaře bývá téměř oset květy bílé barvy.
Zelené listy se na podzim nádherně zabarví do oranžově červené barvy a pak opadají.

Plody

Jsou velké, až 49ks na 0,25l při prvním sběru. Při dalším sběru kolem 60ks na 0,25l. Tvar mají zploštělý, voskový nádech středně výrazný.
Úrodná odrůda, mívá v dospělosti mezi 4 až někdy 9kg plodů z jednoho keře.
Plody rostou ve velkých hroznech což někdy znetvořuje jejich tvar a jsou velikostně nevyrovnané.
Je potřeba trhat je opatrně, protože se mohou jevit na pohled zralé, ale zespodu mohou stále být pouze namodralé a nezralé. Dozrávání je téměř hromadné a proto se k němu stačí vracet pouze dvakrát.
Po odtržení má malou jizvičku.
Chuť je vínově sladká, aromatická a výjimečně výživná se spoustou antioxidantů a bioflavanoidů.