RIVAN

18.05.2012 10:42

Původ: Vznikla křížením odrůd ´Kaštánka´ x ´Van´ ve Švédsku.
Vlastnosti stromu: Stromy rostou v mládí silně, později stredně silně. Koruny vytváří větší, kulovité až vysoce kulovité s dostatkem plodonosného dřeva. Je to cizosprašná odrůda, která se dobře opyluje s odrůdami ´Burlat´ a ´Karešova´.
Vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké, průměrná hmotnost 5,1 g. Tvar srdčitý, souměrný se znatelným břišním švem. Slupka je pevná, tmavě červená, lesklá. Dužnina tmavě červená, měkká (srdcovka), šťavnatá, sladce navinulé chuti, mírně aromatická, dobrá. Šťáva barví středně silně. Stopka je delší, v plné zralosti se dobře odděluje od plodu. Plody jsou vhodné především pro přímý konzum.
Plodnost: Plodnost je raná, vysoká a pravidelná.
Odolnost: Proti zimním mrazům jsou stromy velmi odolné, květy nebývají příliš silně poškozovány pozdními jarními mrazíky. Odrůda je dosti odolná i proti moniliové hnilobě plodu. Díky velmi rané době dozrávání se nevyskytuje červivost plodu. Při déletrvajících deštích plody podstatně méně pukají, než u současně zrající a běžně se pestující odrůdy ´Německá Rychlice´.
Hospodářské vlastnosti: Tvar a podnož: Pro čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice, mahalebka nebo Colt, pro nízké tvary podnože P-HL-A, P-HL-B. Stromy v plné plodnosti dobře reagují na mírné zmlazení.
Doba zrání: Zraje v 1. trešnovém týdnu, patří do skupiny nejraněji zrajících odrůd v našich klimatických podmínkách.
Celkové zhodnocení: Význam má především jako velmi raně zrající třešen (jen několik dnů po Rychlici). I přes velmi ranou dobu zrání má poměrně velké a kvalitní plody. Kromě toho je to nenáročná odrůda vhodná i do chladnejších a méně příznivých poloh.