VAN

18.05.2012 10:51

Původ: Pochází z Kanady z výzkumné stanice v Summerlandu, kde vznikla z volného opylení odrůdy Císařovna Eugenie.
Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silné, v pozdějších letech slabé. Vytvářejí kulovité středně velké řídké koruny. Větve mají bohatý krátký plodonosný obrost. U stromu je v zájmu zachování dobré kvality plodu doporučován pravidelný prosvětlovací řez. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Granát, Kordia a Napoleonova. Neopyluje se odrůdou Karešova.
Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o tmavou chrupku. Plod je velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 8 g, kaštanovitého tvaru. Slupka je tmavě karmínově červená se světlými tečkami. Dužnina je pevná, šťavnatá, karmínově červená. Chuť navinule sladká, aromatická, vynikající. Šťáva barví stredně silně. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i na kompoty.
Plodnost: Plodnost je velmi raná, vysoká a pravidelná.
Odolnost: Odrůda středně odolává zimním i pozdně jarním mrazům v době květu. Stromy jsou však náchylné ke klejotoku. Plody v dobe dešťů praskají a trpí moniliovou hnilobou. Odrůda rovnež vyžaduje ochranu proti vrtuli třešňové.
Tvar a podnož: Vhodná odrůda pro střední tvary na podnožích ptáčnice a Colt i pro vřetena na podnožích P-HL-A a P-HL-B
Doba zrání: Zraje v 5.-6. třešnovém týdnu, dozrává dosti stejnoměrně.
Celkové zhodnocení: Odrůda je vhodná především do sušších a teplejších oblastí, kde mají stromy dobrý zdravotní stav, hojně a spolehlivě plodí a plody méně trpí praskáním a moniliovou hnilobou. Vzhledem k slabšímu růstu stromu lze odrůdu doporučit pro malé zahrádky (zvláště při použití zakrslých podnoží).